What ifs?
A co když se ztratíš? A nebojíš se?
-babička takřka před každou mou cestou
A co když to nevyjde?
-kamarád před mým pokusem o jeho nový perfektní sestřih (bylo nám 6)
A co když nebudeš vědět, co dělat?
-z edice #hovoryksobe (každou chvíli)
Proč se ale neztratit, když se pak můžete zase najít. A nebo můžete najít něco, co jste vůbec nehledali. A proč nemůže být zubatý účes moderní (to ale v 6 letech neobhájíte). A co když je nevědění gró našeho života, protože s ním přichází touha a snaha a nakonec vědění. A co kdyžů můžete vymyslet nekonečnou řadu. Ostatně nám s tím pomáhají všichni v okolí už od základní školy. Ale opravdovými mistry v oboru jsme sami:
A co když ten test / přijímačky / maturitu / státnice / autoškolu / prezentaci / TEDx talk / (zde doplň) nedam? A co když rupnu? A co když nejsem dost xyz? A co když si to nezasloužím?
A co když to všechno prostě vyjde? To je premisa, se kterou je třeba začínat. Prostě to vyjde. Proč by to vyjít nemělo? A když se nezadaří napoprvé, proč nezačít znovu. Jinak. Lépe. Proč ne?
Přesně teď je totiž ta doba, ke které připichujeme všechno, co bychom rádi vyzkoušeli jednou. Pečlivě to obalíme nálepkou Až budu mít víc času a uskladníme na horší/lepší časy. Ty časy jsou dneska, zejtra a pozejtří. Dny jsou dlouhé a počasí přeje nejrůznějším aktivitám. Jen sotva kdy budete mít víc času. Čas nejde mít. Čas je. Tak buďme i my. Ty nejlepší verze nás samých.
Na co se kouknout
The Idol
ČSFD 74 % | IMDb 7,1/10
Mohammed se narodil palestinským rodičům. V Libyi. Vyrostl v uprchlickém táboře v Pásmu Gazy, kde se mu o zábavu nestarali Pokémoni ale rakety, a kde si usmyslel si, že vyhraje talentovou soutěž v Egyptě. Oukej. Tohle není začátek scénáristických orgií na téma Udělejme z něj ještě většího outsidera – tohle je příběh skutečného člověka a jeho víře v sen, síle jít dál i když to nejde a notné dávce odvahy riskovat život. Ne nadarmo si vysloužil přezdívku The Rocket.
#copravectu
Druhý věk strojů
Erik Brynjolfsson & Andrew McAfee
Na Čeňkovo doporučení jsem sáhl po na první pohled futuristické knížce. Hned na druhý pohled je ale jasné, že to co autoři v knize popisují, není ani zdaleka hudba daleké budoucnosti. Je to knížka o tom, jak se exponenciálně navyšuje výpočetní kapacita počítačů a s tím i rozsah schopností, které dokážou v reálném čase. A taky o prognózách dopadu tohoto trendu na trh práce. Mohlo by se zdát, že musí jít od začátku do konce o tragédii, ve které jsou nakonec lidé převálcováni umělou inteligencí a v lepším případě uvrženi do područí robotů. Vždyť ze dvou variant:
- člověk s nárokem na minimální mzdu, 8hodinovou pracovní dobu, x hodinami dovolené ročně, nemocenskou a věčně nemocnými dětmi
vs. - robot s nevyčerpatelnou silou a zápalem, bez podpory odborů a 24/7 pracovním schématem,
neni obtížné si vybrat.
A tady nemluvíme o divoké budoucnosti v řádu desítek let – tenhle výběr se už v mnoha profesích dávno děje. Montážní dělníci pásové výroby, skladníci, knihovníci, poslíčci... Ti všichni by se měli pomalu začít zapisovat třeba k Michelle do kurzu Tvůrčího psaní, kurzů programování a nebo manažerského minima.
K zamyšlení
Zdá se, že lidé po celém světě chtějí utéct před nudou, neřestí a chudobou, a práce jim pomáhá najít mistrovství, autonomii a smysl. –Druhý věk strojů
Curiosity. It's human nature to constantly seek out more. -kampaň v londýnském metru